15 maja 2017
godz. 17.30 – 18.00
miejsce: Kino Muza, ul. Św. Marcin 30 (dawna „Głośna”)
Warsztaty Architektour powstały dla podjęcia dyskusji na temat kondycji architektury w małych i średnich miastach w Polsce. Wydarzenie ma na celu pobudzić miasta do działania, inspirować, zachęcać do zmian i dyskusji o dobrych wzorcach architektonicznych. Warsztaty Architektour aktywizują lokalne władze i mieszkańców poprzez wykłady, prelekcje, spotkania z profesjonalistami z Polski i zagranicy. Wydarzenie zachęca do zerwania z architekturą katalogową, tworzenia przyjaznych i spójnych przestrzeni publicznych. Wydarzenie stara się również zaktywizować lokalną społeczność — mieszkańcy mogą uczestniczyć w wykładach otwartych oraz przyglądać się pracy studentów lub wziąć udział w warsztatach jako lokalni konsultanci. Forma warsztatów to doskonały sposób, aby atmosfera pracy twórczej przeniosła się poza standardowe zajęcia dydaktyczne na uczelni. Studenci mają niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, pozyskania nowych kontaktów oraz pracy nad konkretnymi problemami z jakimi borykają się miasta. Wszystko pod okiem doświadczonych tutorów działających na styku architektury z wieloma innymi dziedzinami sztuki, urbanistyki, planowania przestrzennego, nowych technologii czy nauk humanistycznych.
Ośmioletnia historia warsztatów nagromadziła w swoim portfolio działania w takich miastach jak Kołobrzeg, Malbork, Elbląg, Wałbrzych, Przemyśl, Bytom oraz Gorzów Wielkopolski. Tę ostatnią lokalizację weźmiemy pod lupę podczas prezentacji rozwiązań jakie zaproponowali studenci podczas trwania siódmej edycji warsztatów Architektour. Młodzi architekci przez sześć dni opracowywali rozwiązania dla obszarów kluczowych dla miasta w oparciu o potrzeby lokalnej społeczności. Tematami warsztatowymi były m.in. południowe brzegi Warty, bramy Starego Miasta, Stary Rynek, Filharmonia jako martwa strefa miasta oraz schody prowadzące do dużego parku i amfiteatru. Ze szczególnym uwzględnieniem waloru miasta jakim jest rzeka Warta i jej nabrzeża, powstały projekty rewitalizacji, interwencji społecznych lub wnętrz urbanistycznych. Warsztaty Architektour dostarczyły miastu zbiór rozwiązań, będący źródłem inspiracji do dalszych działań architektonicznych.
Paulina Kałużna – architekt, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, studentka Zarządzania Projektami na SGH. Od 2010 roku zajmuje się organizacją ogólnopolskich warsztatów architektonicznych cyklu Architektour. Praktykę zdobywała w polskich i zagranicznych biurach, m.in. Kjellgren Kaminsky AB w Goteborgu, Konior Studio w Katowicach oraz DDJM w Krakowie. Współpracowała z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie podczas organizacji Ogólnopolskiej Giełdy Projektów oraz z Ministerstwem Infrastruktury przygotowując Ogólnopolskie Forum Konkursów Architektonicznych. Współzałożyciel Fundacji Na Dużą Skalę. Baterie ładuje podróżując, nurkując i chodząc po górach.
15 maja 17.30 -18.00